5.ULUSLARARASI İSTANBUL HIRDAVAT FUARI FESTİVAL HAVASINDA GERÇEKLEŞTİ  

5.ULUSLARARASI İSTANBUL HIRDAVAT FUARI FESTİVAL HAVASINDA GERÇEKLEŞTİ  

Dünyaya açılan markaların tek adresi olma vaadiyle 5 yıl önce yola çıkan Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı bugüne kadar rekor sayıya ulaşan ziyaretçisiyle güçlü bir arena olduğunu bir kez daha ortaya koydu.

 27 – 30 Ekim tarihlerinde 4 gün süresince gerçekleşen 5. Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı bu yıl yoğun şekilde yabancı ziyaretçi akınına uğradı. Geleneksel fuar pazarlama alışkanlıklarının dışına çıkarak 11 dilde uluslararası mecralarda güçlü bir reklam ve pazarlama çalışması gerçekleştiren fuar 4 gün boyunca 86 ülkeden ziyaretçisini ağırladı.

Yemen, Kırgızistan, Zimbabwe, İsrail, Sudan, Hollanda, Fransa, KKTC, Özbekistan, Kazakistan, Zambia, Arnavutluk, Makedonya, Ukrayna, Suudi Arabistan, Cezayir, Venezuela, Moldova, Belçika, Güney Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya,  Çek Cumhuriyeti, Sırbistan, Hırvatistan, Nijerya, Birleşik Krallık, Libya, Mısır, Tunus, Fas, Azerbaycan, Kosova, Lübnan,  Mısır, Filistin, Ürdün, Avusturya, Senegal, Romanya, Hırvatistan, Somali, Bulgaristan, Bosna Hersek yoğunlukta olmak üzere toplam 1203 yabancı uyruklu kişi fuarı ziyaret etti.

Ortadoğu, Kuzey Afrika, Türki Cumhuriyetleri ve Doğu Avrupa bölgeleri başta olmak üzere fuar bu yıl Arjantin, Avusturalya, Brezilya, Bolivya, Meksika ve Kanarya Adaları’ndan ilk kez konuklarını ağırladı.

Elektrikli ve mekanik el aletleri ve aksesuarlarından kaynak makinaları ve elektrotlarına, D.I.Y. (kendin yap) ürünleri, zımpara, çivi makinaları ve aşındırıcılara; lazer aletleri ve iş güvenliği ekipmanlarından izolasyon, yalıtım ve tecrit malzemelerine, boyacı ve kilit aksesuarlarına kadar 1500 den fazla ürün sergileyen katılımcılar gerçekleştirdikleri eğitici sunumlar, eğlenceli stant şov ve canlı performansları ile ziyaretçilere güzel deneyimler yaşattılar.

Bu yıl ilk kez Cumhuriyet Bayramı’na denk gelen 5. Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı anonslarla verdiği mesaj ve yayınladığı marş ile 5 bine yaklaşan en yüksek ziyaretçi sayısı ile

Cumhuriyet Bayramı’nı coşkuyla kutladı.

İnşaat ve yapı sektörünün alt grubu olmaktan çıkıp sadece hırdavat ve nalbur sektörünün varlığını ortaya koyduğu ilk ve tek fuar olmasının etkisiyle özellikle bu yıl Türkiye’nin 81 ilinden ziyaretçini ağırladı. Fuar ayrıca Türkiye’nin sanayi bölgelerinden gelen nalbur ve hırdavat odalarını oluşturduğu sivil gruplar ve alım heyetleri ile yoğun bir ticaret ortamı sağladı.

 İstanbul Hırdavat Fuarı’nın ilk yılından bu yana projeyi yöneten Zülküf Karadayı fuar sonrası yaptığı değerlendirme de;

“Son yıllarda hırdavat ve nalbur sektöründe üretime yönelik yatırımların artmasının doğal sonucu olarak yerli ürünlerde artan çeşitliliği görebilmekteyiz. Bizim fuar olarak iddiamız uluslararası çapta bir organizasyon gerçekleştirerek bu büyük üretimi ciddi bir pazara dönüşerek markalarımızın dünyaya açılmasını sağlamaktır.

 

20 yılı aşkın fuar deneyimimiz ve özellikle 10 yılı aşkın süredir yayın hayatına aralıksız devam eden hırdavat ve nalburiye sektörünün sesi olan ve sektörün kılcal damarlarına kadar nüfus ederek sektöre dair tüm gelişimi, gereklilikleri, beklentileri ve hedefleri birebir sektörden edinen NALBUR TEKNİK DERGİSİ ile başlayan yolculuğumuz bugün bizlerin başarılı bir organizasyona imza atmamızın altyapısını oluşturmaktadır.

 

  1. yılın sonunda yerli ve özellikle yabancı ziyaretçi sayısı olarak bir rekora ulaşan fuarımızı daha fazla katılımcı firma ile çok daha fazla ürün gruplarını ortaya koyarak ticari hacmini büyütmek artık bir mecburiyet halini aldığını görmek bizleri gururlandırmıştır.

 

2022 yılı çalışmalarımızda bu hedefe kilitlenerek “Birlikte Büyüyoruz” sloganımızla yola çıkmaya hazırlanıyoruz. 20 bin m2 alan ve 450 den fazla katılımcı ve 4 bini aşkın ürün ile hırdavat ve nalbur sektörünü dünya ticaretine katarak ihracatımıza güçlü bir katkı sunmak en büyük hedefimizdir. “ dedi.

86 ülkeden 1.203’ ü yabancı olmak üzere toplam 10.559 ziyaretçi ağırlayan 5. Uluslararası İstanbul Hırdavat Fuarı 2022 yılında yine aynı tarihte ve İstanbul Fuar Merkezi bünyesindeki 20 bin m2 alanda 5. ve 6. Hall’lerde “Birlikte Büyüyoruz” sloganıyla yola çıkmaya hazırlanıyor.

 

Bu gönderiyi paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir