bosch

Bosch Elektrikli El Aletleri Ülke Satış Direktörü Metin Bayrak; “Sektörümüzün iyi bir fuara ihtiyacı vardı. Hırdavat ve Elektrikli El Aletleri Fuarı sayesinde kullanıcılarımız yeni ürünleri görebilecek, deneyebilecek ve yeni markaları keşfedebilecekler. Bizler de pazar lideri olarak bu oluşumları stratejik hedeflerimiz dahilinde desteklemeye devam edeceğiz.”

Stratejik olarak baktığınızda Türkiye’de hedeflediğiniz yerde misiniz?

Türkiye, Bosch’un faaliyet gösterdiği her iş kolunda stratejik öneme sahip bir ülke olma özelliği taşıyor. Bosch Elektrikli El Aletleri iş kolunda da Avrupa’nın en yüksek ciro yapan 5. ülkesi konumundayız. Faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkeler içinde Bosch Elektrikli El Aletleri’nin pazar payının en yüksek olduğu ülke Türkiye. Bütün bunlar doğru stratejik konumlama ile mümkün olabiliyor. Şu anda hedeflediğimiz yerdeyiz ama her zaman en iyisi için çalışıyor ve ülkemizde pazarımızı genişletmeye, kullanıcılarımızın yaşamlarını kolaylaştıran teknolojiler üretmeye devam ediyoruz.

Teknolojiye yön veren bir firma olan Bosch, 2017 yılı için ne tür yenilikler planlıyor?

Son dönemde odaklandığımız konular; kullanıcı odaklılık. dijitalizasyon ve bununla birlikte bağlanabilir teknolojiler olarak öne çıkıyor. Bosch olarak, sadece ürün veya aksesuarlarımız ile değil servislerimizle de fark sağlıyoruz. Örneğin; son dönemde akıllı telefonlar için geliştirdiğimiz uygulamalar çok dikkat çekici. Dijital ölçme aletlerimizi kullananlar yaptıkları bütün ölçümleri anında cep telefonlarına, bilgisayarlarına aktarabiliyorlar. Anında bir grafiğin içine yerleştirebiliyorlar ve oradan gidip bilgisayarlarında kullanabiliyorlar. Önümüzdeki dönemde kullanıcılar, uygulamayı kullanarak aletlerini teker teker yapılandırmalarına olanak sağlayacak bir Bluetooth modülü entegre edebilecekler. İndirilen programla bir bayimizde, bir mağazada ürünü taratacaksınız ve anında ürününün tüm bilgileri cep telefonunuza aktarılacak. Gelecek teknolojimiz bu olacak. İş güvenliği de odaklandığımız konuların başlarında geliyor. Çünkü ‘kullanıcı odaklıyız’ diyoruz ve kullanıcının sıkıntı çektiği en önemli konulardan biri olan iş güvenliğini de dikkate alıyoruz.

alet

Rekabeti ve dolayısıyla sektörü canlı tutmak adına geliştirdiğiniz stratejiler nelerdir?

Tüm dünyada ve Türkiye’de bir dijital devrim yaşanıyor. Biz de buna ayak uydurmak için kendimizi dijital ortamda geliştiriyoruz. Hem internet sayfamızın güncel ve kullanışlı olmasını sağlıyoruz, hem de sosyal medya kanallarını çok etkin bir şekilde kullanıyoruz. Sektörümüzde en güçlü sosyal medya platformlarına sahibiz. Kullanıcının, dijital devrimle gücü arttı. Eskiden karar verici olarak güçlüydü; şimdi her şeyi araştırıp, çok kısa bir sürede her şeyi analiz edip, çok daha iyi karar verecek pozisyona geldi. Ayrıca her türlü sıkıntısını, şikayetini dile getirecek bir konumda. Dolayısıyla biz sürekli kullanıcılarımıza kulak veriyor, ‘kullanıcı odaklı’ yaklaşımımızın gereği olarak onların görüş ve değerlendirmelerini dikkate alıyoruz. Bu sayede değişen ihtiyaç ve talepleri de anbean izleme fırsatı yakalıyoruz. Bizim sektörümüzde ürünler 2 yılda bir yenilenir; yeni fonksiyon ve özelliklerle daha da güçlenir. Mühim olan marka güvenirliliğinin uzun vadede korunmasıdır. Bunun için en iyi ürünler, iş modellerini ve satış sonrası hizmetleri kullanıcılarımıza sunarız. Bizim Bosch olarak varlık sebebimiz, bizi motive eden de bu sürekli gelişim sürecidir.

Doğru ürün ve aksesuar tercihinde nelere dikkat edilmelidir?

Biz, Bosch Elektrikli El Aletleri olarak en yüksek performans ve güvenlik için makine ve aksesuarları bir bütün olarak düşünüyoruz. Ürünlerle beraber mutlaka aynı marka aksesuarların tercih edilmesi çok önemli. Ustalarımızın hem uygun aplikasyon hem de uygun kalitede aksesuarlar seçmesini öneriyoruz.

Power Tools öğrenim kampüsünde elektrikli el aletlerinin kullanımına dair eğitim imkanı sunuyorsunuz. Bu programı hangi ülkelerde uyguluyorsunuz ve katılım nasıl gerçekleşiyor? Kampüsün sektöre sağladığı katma değer nedir?

Bosch Elektrikli El Aletleri Eğitim Kampüsü 20’yi aşkın ülkede faaliyet gösteriyor. Katılım ise üyelik sistemi ile gerçekleştiriliyor. Şuan itibariyle içerideki verilerin bazıları İngilizce olarak yer alıyor. Bu verilerin hızla Türkçe adaptasyonu için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bosch Elektrikli El Aletleri olarak, ana görevimiz kullanıcılarımıza değer katan çözümler sunmak. Eğitimlerimiz de bu görevin olmazsa olmazı. İster Bosch, ister diğer markalar olsun tüm profesyonel kullanıcılar bu portalımızdan faydalanabiliyor. Kullanıcılarımızın değerli katkılarıyla portalımızı her geçen gün daha da iyileştirmeyi hedefliyoruz.

a

Satış sonrası hizmetleriniz ve garanti koşullarınız hakkında bilgi verir misiniz?

Türkiye’nin en iyi bayileri, en iyi satış ağı bizde; kullanıcının aradığı her ürüne dokunduğu her noktada biz varız. Ancak burada asıl farkı sağlayan konu, satış sonrası servistir. Bosch Profesyonel Servis Ağı ve Bosch Elektrikli El Aletleri Satış Sonrası Hizmet Bölümü, yüksek tecrübeli servis personeli, yedek parça ürün gamının genişliği ve parça bulunabilirliğinin yüksek olması sayesinde kullanıcıların tüm taleplerine anında ve yerinde cevap verebiliyor. Bosch servis ağını ‘tam teşekküllü bir hastane’ gibi düşünebilirsiniz. İhtiyaç duyulduğu anda kullanıcıların yardımına koşan ve kullanıcıların çalışma ortamına kadar teknik destek, kurulum ve arızalı ürünün bulunduğu yerden alınması gibi uygulama hizmetleri sunan bir hastane… Kurulum aşamasında karşılaşılan teknik problemler de uzman ekipler tarafından yerinde müdahale edilerek giderilebiliyor. Çalışma şartlarına uygun ürüne karar veremeyen kullanıcılar ise Bosch uzman ekipleriyle birlikte yapılan pratik uygulamalar sayesinde kendilerine en uygun ürünü seçebiliyorlar. Müşterilerimiz, Bosch yetkili servislerinden hızlı ve kesintisiz bir şekilde, onarım ve yedek parça servisi hizmetleri alabiliyorlar. Servise bakım ya da herhangi bir nedenle gönderilen ürünler, 72 saat içinde işlemleri tamamlanarak teslim edilebiliyor. Mekanik ve elektrikli parçalarda kapsamlı fonksiyon ve güvenlik kontrolleri gerçekleştiriliyor ve her onarımdan sonra ayrıca bir güvenlik kontrolü daha yapılıyor. Bu işlemlerde daima orijinal Bosch yedek parçaları kullanıyoruz. Garanti süresi tüketiciler için, ürünün teslim tarihinden itibaren 2 yıllık bir süreyi kapsıyor. Ürünlerimizin bütün parçaları bu sürede garanti kapsamında bulunuyor. Bunların dışında üretici kaynaklı sorunlarda ise 3 yıl garantimiz bulunuyor. Bu da Bosch Elektrikli El Aletleri olarak kalitemize olan güvenimizin güçlü bir göstergesi. Diğer yandan şu anda Ankara’da pilot çalışmasını yaptığımız, 24 saatte servis garantimiz var. 24 saat içerisinde ürünün tamir edilip müşteriye, kullanıcıya geri gönderilmesini kapsıyor.

Sürdürülebilirlik ve çevre adına yürüttüğünüz projeler ile sektörde farkındalık sağlıyorsunuz. Bu alanda çalışmalarınız devam ediyor mu?

100 yılı aşkın süredir Türkiye’de faaliyet gösteren Bosch, sürdürülebilirliğin dünyamız için önemini bilmekte ve sürdürülebilirliği, iş yapma biçiminin merkezi ve ulaşmış olduğu başarının anahtarı olarak görmektedir. Bu nedenle bugün ve gelecekte daha bilinçli bir toplum oluşturmak hedefiyle ekonomik, çevresel ve sosyal konularda stratejiler geliştirmekte, bu alanlardaki politikalarını hayata geçirmekte, toplumsal ve çevresel projelere destek vermekte ve vermiş olduğu desteği farklı kanallardan yürüttüğü çalışmalarla sürdürmektedir. Bosch Türkiye sürdürülebilirliği, “tüm paydaşlarının beklentilerini doğru ve etik iş yapma anlayışıyla karşılamak, bu beklentileri kurumsal öncelikleriyle entegre etmek ve dünyanın en saygın markalarından biri olmanın getirdiği sorumlulukla hareket etmek” olarak tanımlamaktadır. Bu bağlamda, sürdürülebilirliği sadece bir yönetim biçimi olarak değil, aynı zamanda faaliyette bulunduğu pazarlarda tüm taraflara fayda sağlayan bir iletişim yöntemi olarak da görmektedir. Paydaşlarının sosyal, çevresel, etik ve ekonomik beklentilerini temel alarak doğru iş yapma biçimleriyle lider olmayı hedefleyen Bosch Türkiye, küresel Bosch Grubu’nun sürdürülebilirlik stratejisiyle entegre olarak, “Küresel düşün, yerel davran” mottosu doğrultusunda politikalar üretmekte ve hedeflerini belirlemektedir. İnsan haklarına saygılı, toplumsal ve çevresel konulara duyarlı ve sürdürülebilir bir ekonomiye inanan Bosch Türkiye, sürdürülebilirlik alanında yürütmekte olduğu ve önümüzdeki yıllarda geliştireceği yeni projeler ile doğaya, insana, ekonomiye, topluma katkı sağlayarak gelişmeye, paydaşlarının beklentilerini karşılamaya, bu alandaki faaliyetlerini ve performanslarını şeffaf bir şekilde paylaşmaya devam edecektir.

bochmak

Siyasal konjonktürdeki dalgalanmaların ekonomik daralmaya sebep olduğu bir yılı geride bırakıyoruz. Hedefler ve yatırımlar açısından Bosch için 2016 yılı nasıl geçti? Pazara sunduğunuz yeni ürünlerden ve özelliklerinden bahseder misiniz?

Bosch Elektrikli El Aletleri iş kolu olarak, 2016 senesini hedeflerimiz dahilinde tamamlıyoruz. Doğu Avrupa’nın en fazla büyüyen ülkesi konumundayız. Zor bir sene olmasına rağmen, özellikle yılın ilk yarısına çok hızlı bir giriş yaptığımız için, dalgalanmalar bizi çok olumsuz yönde etkilemedi. Ağustos ve sonrasında büyüme oranlarımız pazara paralel olarak yılın ilk yarısına kıyasla azaldı, fakat yine de hedefimize ulaştık. Bu sene 100’e yakın yeni ürün sunduk. Bunların bir kısmı mevcut ürünlerimizin bazı özellikleri artırılmış versiyonları bir kısmı ise dünyada ilk olma özelliği taşıyan ve kullanıcılarımıza yeni kullanım alanları oluşturan yenilikçi ürünlerimiz oluyor. Profesyonel seri ürün grubumuzda 2015 yılından itibaren fiyat performans oranı yüksek olan, ekonomik standart seri ürünlerimizi getirdik. Bu segmentte 20 adet yeni ürünü pazara sunduk ve önemli bir başarı sağladık. Profesyonel elektrikli el aletleriyle başladığımız ve daha önce bizim markamızı kullanmayan kullanıcı kitlesini hedef aldığımız ‘Herkes için Profesyonellik’ konseptimizi, aksesuar ve dijital ölçme aletleri ürün gruplarımıza da taşıdık. Artık bu kategorilerde de pazara daha ekonomik ürünler sunuyoruz. Bunların haricinde yine dünyada ilk olma özelliği taşıyan, tamamen yenilikçi ürünlerimizi de her yıl piyasaya çıkarıyoruz. Örneğin, dünyanın ilk kablosuz ürün şarj sistemi, taşlama makineleri ile ahşap malzemelerde de güvenli şekilde çalışılmasını sağlayan Carbide Multi Wheel aksesuarlarımız, geri tepme önleme fonksiyonuna sahip dünyanın ilk 2 kg kırıcı-delicisi gibi birçok ürünü kullanıcılarla buluşturduk.

Türkiye’de Nalburiye Hırdavat ve Elektrikli El aletleri alanında ihtisas bir fuar yoktu. Bu açığı kapatmak adına 2017 Yılı 23-24-25 Mart Tarihlerinde Nalbur Teknik Dergisi öncülüğünde ve sizin de Platinum Sponsorluğunuzda gerçekleştirilecek fuar için ön görüleriniz nelerdir?

Sektörümüzün iyi bir fuara ihtiyacı vardı. Hırdavat ve Elektrikli El Aletleri Fuarı sayesinde kullanıcılarımız yeni ürünleri görebilecek, deneyebilecek ve yeni markaları keşfedebilecekler. Bizler de pazar lideri olarak bu oluşumları stratejik hedeflerimiz dahilinde desteklemeye devam edeceğiz.